Dikkat Çalışmaları

Zihinsel gelişim tıpkı kas gelişimi gibi zorlama ile gerçekleşmektedir. Düşünmek, beyni zorlamak anlamına gelir. Çözüm üretmeye çalışmak veya anlamaya çalışmak da beyni zorlamak anlamına gelir. Dolayısıyla günlük yaşantımızda sık sık beynimizi zorlamış oluruz. Sanırım tahmin etmeye başladınız. Evet! dikkat dağınıklığı, dikkat eksikliği ve dikkat toplama güçlüğü gibi hastalıkları da dikkate dayalı zihinsel egzersizler ile aşabiliriz. Yani, beynimize dikkat gerektiren egzersizler yaptırabiliriz.

Dikkat gerektiren bir matematik problemini çözmek ya da sürükleyici aksiyon filmini pür dikkat izlemek birer dikkat çalışması olarak kabul edilebilir. Buradaki hassas nokta şu: Matematik problemi ilginizi çekmediği için dikkatiniz kolaylıkla dağılabilirken macera filmi daha cazip bir dikkat egzersizi olabilir. Bu yüzden dikkat toplama problemi yaşayan çocukların sevebileceği oyun veya oyuncaklar ile dikkat çalışmaları yapmaları sağlanabilir. (Örnek: Tangram, yapboz, lego vb.) Aynı şekilde yetişkinler de sıkılmadan ilgilenebilecekleri oyunlar ile dikkat çalışmaları yapabilir. Oyun ile öğrenme konusunda ısrarcı olan uzmanların tam olarak yapmak istediği de bu: “ilgiyi koruyabilmek”.

İşte bizler de Elit Akıl ve Zeka Oyunları olarak bu ilgiyi kaybetmeden, ilgiyi koruyarak ve ilgiyi artırarak veya daha çok eğlenmeyi geliştirerek dikkat gelişimi üzerine eşi bulunmaz bir olanak sağlıyoruz. Dikkat gelişimi ile ilgili bu imkanları kaçırmamanızı öneriyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir